Nowe czy używane podręczniki szkolne?

Postawione w tytule pytanie jest coraz rzadziej zadawane przez rodziców dzieci w wieku szkolny. Obecnie częściej bowiem rodzice pytają: dlaczego książki do szkoły podstawowej i innych rodzajów szkół są takie drogie i dlatego, u licha, nie można już po prostu odkupić używanych, acz w dobrym stanie, książek od dzieci ze starszych klas? Cóż, odpowiedź na pierwsze pytanie jest prosta – książki do szkoły podstawowej, gimnazjum czy liceum są takie drogie, bo wszystko obecnie jest drogie; ceny rosną, a zarobki niekoniecznie. Dlaczego jednak nie można już odkupować podręczników od starszych dzieci?
To nieco bardziej skomplikowana kwestia, związana przede wszystkim z wielką mądrością osób rządzących naszym pięknym, mlekiem i miodem płynącym krajem. Otóż nie da się już tak łatwo znaleźć używanych, tańszych podręczników, bo obecnie, po pięknych reformach w systemie szkolnictwa w naszym kraju, na rynku dostępnych jest tyle książek do wszystkich przedmiotów w każdej klasie, wydawanych przez takie wydawnictwa jak m.in. Nowa Era, WSIP, Operon czy MAC, że każdy nauczyciel dowolnie je sobie wybiera. W praktyce nawet w jednej szkole dzieci mogą uczyć się jednego przedmiotu z kilku różnych podręczników (a nie, jak kiedyś, jeden „Elementarz” dla wszystkich dzieci).
Ponadto podstawa programowa zmienia się tak szybko – niekiedy dosłownie z roku na rok – że nawet jeśli nauczyciele w danej szkolne umówią się, że będą korzystać z tych samych książek (by umożliwić rodzicom odkupowanie ich), za rok może się okazać, że podręczniki te są już nieaktualne, niezgodne z podstawą programową.