Rodzaje kartonów

Współcześnie można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje pudeł kartonowych. Wydawać by się mogło, że pudło to pudło, ale nie do końca jest to prawda. Różnica polega nie tylko na zastosowaniu pudełka, ale także na kosztach jego produkcji oraz przeznaczeniu. Pudła są oczywiście bardzo dobrym rodzajem opakowania. To ze względów ekologicznych. Jeśli bowiem kartony składuje się na osobne stosy to można je wykorzystywać wielokrotnie po odpowiedniej obróbce. Dzięki temu nie trzeba wycinać kolejnych lasów.

Tektura, którą pozostawi się w środowisku naturalnym nie poczyni mu także tylu szkód co torba foliowa. Jest to materiał naturalny dzięki czemu rozkłada się w przyrodzie bardzo szybko i bez wydzielania zbędnych substancji chemicznych. Pierwszym rodzajem, i najbardziej popularnym, są kartony klapowe. To najbardziej znany rodzaj pudła. Charakteryzuje je nieskomplikowana konstrukcja, zazwyczaj oparta na prostych bryłach geometrycznych, Kartony klapowe zamyka się od góry z wykorzystaniem taśmy klejącej lub zszywek. Karton tego typu ma uniwersalne zastosowanie.

Drugim bardzo znanym rodzajem są kartony fasonowe. Te produkuje się bezpośrednio wymiarami pod jakiś produkt. Charakteryzuje je dużo bardziej skomplikowana budowa oraz wyższe koszty produkcji, Tego typu pudła pozwalają jednak zaoszczędzić dość sporo miejsca. Dany przedmiot pasuje do nich idealnie i nie ma pustej przestrzeni. Przykładem tego typu kartonów mogą być na przykład pudełka do pizzy albo na warzywa czy owoce. Zazwyczaj przyjeżdżają one do klienta w formie rozłożonej. Składa się je w całość bez używania żadnych taśm czy klejów.