Teriva

Każdy dom jest wyposażony w strop. To bowiem praktycznie rzecz biorąc najważniejszy element konstrukcyjny budynku. Nie jest to jedynie sufit na którym wieszamy lampy czy podłoga, gdzie ustawia się meble i chodzi po niej. Strop po którym się chodzi musi wytrzymać oczywiście dość duże naprężenia, ale znacznie większe są te jakie generuje cały dom. Dzięki stropom obciążenia te przenoszone są na ściany, a to zapewnia stabilność całej konstrukcji. Strop można wykonać z bardzo wielu rodzajów materiału, ale w przypadku domów jednorodzinnych jest to najczęściej drewno. Obecnie jednak coraz bardziej popularny jest strop teriva.

Czym on jest? To tak naprawdę system stropowy składający się z dwóch elementów. Tutaj nic nie trzeba budować od podstaw, jak ma to miejsce w przypadku stropów drewnianych. Strop teriva to już gotowe elementy, które dostosowywane są do indywidualnych potrzeb klientów. Wycinane są one więc niejako na miarę. Pierwszym z tych elementów są belki żelbetowe, która stanowią szkielet całego stropu, czyli element nośny. Mają one niewielką wagę przez co łatwe się je przenosi, ale za to ich wytrzymałość jest naprawdę niesamowita. Belki te układa się już na gotowych ścianach i to w bardzo prosty sposób.

Na tak przygotowaną część nośną układa się specjalne pustaki, które stanowią drugą część stropu teriva. Pustaki te układa się dosłownie jak klocki, jeden obok drugiego. Posiadają one specjalne nacięcia i uchwyty, dzięki którym nic nie trzeba dodatkowo zabezpieczać. Można to porównać to układania paneli na podłodze. Całość montuje się naprawdę szybko co znacząco skraca ogólny czas budowy domu.